III Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu – Gniew 2025

W dniach 9–10 maja 2025 roku w niezwykłej scenerii Zamku w Gniewie odbył się III Zjazd Naukowo-Szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu „Ortoplastyka”. Tegoroczna edycja, zgromadziła ponad 80 uczestników z całego kraju oraz gości z zagranicy, w tym wybitnych specjalistów z Włoch, Czech, Rumunii, Ukrainy, Niemiec i Korei Południowej.

Zjazd miał wyraźnie interdyscyplinarny charakter, jako że chirurgia rekonstrukcyjna często wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Byli więc przedstawiciele różnych dziedzin medycyny. Ze względu na specyfikę towarzystwa i jego rolę, najwięcej było specjalistów ortopedii i traumatologii narządu ruchu, choć nie zabrakło też chirurgów ogólnych, chirurgii plastycznych oraz chirurgów szczękowo-twarzowych.

W programie Zjazdu znalazły się panele tematyczne poświęcone m.in. chirurgii ortoplastycznej podudzia, leczeniu odleżyn, wtórnym zabiegom rekonstrukcyjnym w kończynie górnej oraz najtrudniejszym przypadkom klinicznym. Szczególne zainteresowanie wzbudziły sesje  z udziałem zaproszonych wykładowców zagranicznych, takich jak prof. Marco Innocenti, prof. Joon Pio Hong, dr Tomáš Kempný, prof. Alexandru Georgescu, dr Lucian Jiga oraz sesja z naszymi przyjaciółmi anestezjologami dotycząca m.in. kwalifikacji obciążonych i powikłanych pacjentów oraz długich długich operacji.  Dyskusje panelowe toczyły się w atmosferze otwartości, dzielenia się doświadczeniem i interdyscyplinarnej wymiany. I jak zwykle brakowało czasu na dyskusje…. 

Znakomitym dodatkiem do dyskusji i wymiany doświadczeń były warsztaty mikrochirurgiczne, które przyciągnęły wielu zainteresowanych uczestników. Można było ćwiczyć techniki zarówno w szyciu pod mikroskopem operacyjnym, ale też skorzystać ze szkolenia z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Warsztaty te pozwalały na zapoznanie się z tymi najbardziej nowoczesnymi technikami mikro- i supermikrochirurgicznymi.

Podczas Zjazdu nadano tytuł Honorowego Członka PTChRNR czterem wybitnym postaciom:
prof. Joon Pio Hongprof. Jarosławowi Czubakowiprof. Jerzemu Goskowi oraz prof. Leszkowi Romanowskiemu – wyrażając tym samym uznanie dla ich wieloletniego wkładu w rozwój chirurgii rekonstrukcyjnej oraz wspieranie działalności Towarzystwa.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Wykładowcom – w szczególności zagranicznym Gościom – oraz Sponsorom i Partnerom za obecność, zaangażowanie i pomoc, które pozwoliły uczynić to wydarzenie wyjątkowym.

Do zobaczenia za rok podczas kolejnego, IV Zjazdu PTChRNR!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *